-
Wolność woli według Tomasza – cz. 2.
– Ziemskie ogrody to znak naszej tęsknoty za Edenem. W klasztornym wirydarzu w kształcie kwadratu – znaczącego sprawiedliwość i stałość, pomiędzy krużgankami, szukałem echa rajskiego spokoju – św. Tomasz uśmiecha się – Cztery…
-
Wolność woli według Tomasza – cz. 1.
W wydzielonej dla roślin leczniczych części ogrodu widzę uważnie je oglądającego zakonnika. — Mój nauczyciel Albert był wielkim znawcą ziół. — wita mnie XIII-wieczny teolog, który umiał w młodości bronić swojego wyboru drogi…
-
Tolerancja a prawo Hubble’a.
Nietolerancja w swej teorii poznania optymistycznie zakłada całkowitą poznawalność świata. A dla ferowanych wyroków – nawet poznawalność już spełnioną: z wiedzą niezmienną. Pewność jej sądów ignoruje doniesienia naukowe o istnieniu obszarów wiedzy, które…
-
Wolność tworzenia.
Wśród drzew nazwanych na cześć francuskiego botanika Pierre’a Magnola widzę coraz wyraźniejszy kobierzec opadłych, więdnących i brązowiejących na brzegach płatków. Ich piękno nie jest niedoskonałe wbrew naszemu przyzwyczajeniu wzgardliwej oceny wszystkiego, co przekwita.…
-
Wolność tworzenia się.
Znów wracam pamięcią do porzuconych prób zbudowania altany reminiscencji pod tym wysmukłym miłorzębem japońskim. Na to, za kogo się uważamy ma wpływ nasza pamięć wydarzeń, które uznaliśmy za własną historię: wspomnienia osobiste, rodziny,…
-
Wolność siłą dojrzewania.
Kwiaty, które rozkwitły w ogrodzie pysznią się już doskonałością swej dojrzałej formy wśród skwapliwych komplementów, tłumnie im składanych przez najróżnorodniejsze owady. Odblask ich chwały otacza zawsze też tych, których starania doprowadziły do tej…
-
Liberalizm i John Locke.
W poprzek alejek, liberalnie traktując ich dyktat, szuka swojej wolności od narzucanych zależności angielski filozof, lekarz i pedagog – John Locke. Uważnie bada właściwości gąszczu paproci, choć nie liczy na poznanie samej ich…