-
Oświeceniowy salon. Część 5
Le Château de Grand-Val to wygodna latem posiadłość, do której baron zapraszał przyjaciół na kilka dni lub tygodni w miesiącach letnich, kiedy Paryż był zbyt gorący i męczący. Inspirujące spostrzeżenie Holbacha : „Człowiek…
-
Oświeceniowy salon. Część 4.
Baron Holbach hojnie prowadził swój bogaty „dom otwarty” od ok. 1750 do ok. 1780 r. i mimo iż był on zamknięty dla kobiet, dało się odczuć, w przygotowaniach spotkań, troskliwą rękę jego pierwszej…
-
Oświeceniowy salon. Część 3
Ciekawie robi się w filozofii europejskiej później – z filozofią Fichtego (niemiecki idealizm), w której bóg jest definiowany jako immanentny zarówno w stosunku do świata przyrody, jak i w stosunku do ludzkich jaźni.…
-
Światowy Dzień Filozofii
W trzeci czwartek listopada świętuję Światowy Dzień Filozofii, który ustanowiony został w 2002 roku przez UNESCO, by uczcić dorobek filozoficzny całej ludzkości i zachęcić świat to głębokiej refleksji nad sensem naszego istnienia, otwarcia…
-
Oświeceniowy salon. Część 2.
Tak przy okazji wyjadania ówczesnej egzotycznej ciekawostki kulinarnej (chodzi o baby drożdżowe, które stały się we Francji popularne po przyjeździe do Lotaryngii króla Stanisława Leszczyńskiego (1704-05 i 1733-36)) – przypominam sobie, że poza…
-
Oświeceniowy salon. Część 1.
Jesienne mgły pomagają przenieść się wyobraźnią do otwartego oświeceniowego salonu, w czasy wcześniejsze o ponad dwa i pół wieku, gdzie eleganckie towarzystwo komplementowało na równi serwowane potrawy i idee. Grzecznie tytułując francuskiego barona…
-
Filozofia Oświecenia
Coraz mniej kolorowe listopadowe ścieżki ogrodu zwracają moje myśli w przeszłość Europy. Jakieś 250 lat temu francuski baron skończył pisanie swojego filozoficznego traktatu: System Natury. Czasy były niepewne, a pseudonimy… pewniejsze. Czy ryzyko…
-
Poczucie sprawiedliwości.
Dla św. Tomasza z Akwinu sprawiedliwym jest ten człowiek, którego cechuje mocna i stała wola, by oddawać każdemu to, co mu się słusznie należy. Zastanawiam się czy taka wola jest wystarczającym gwarantem czynów…
-
Sprawiedliwość. Część 2
Stojąc pod drzewami wśród opadłych liści zaczynam mieć wątpliwości. Mogłabym je zebrać nie zostawiając na trawniku, by nie stworzyły nieprzepuszczalnej dla powietrza warstwy, w której rozwinęłaby się pleśń śniegowa lub inne choroby grzybowe.…