Oświeceniowy salon. Część 17.
Baron Holbach przystanął przed zacienioną oranżerią, chcąc przemyśleć swoją nowatorską tezę o tym, że ludzie potrzebują moralności ludzkiej, a nie boskiej, moralności opartej na naturze człowieka, na stałym doświadczaniu i na rozumie.
W powietrzu rozszedł się aromat świeżej cytryny i z oranżerii wyszedł „wróż”. Ucieszony niespodzianką baron zapytał; —Jaką wróżbę dziś dostanę? Wróż uśmiechnął się tajemniczo i odpowiedział: —Zanotowałeś, że kraje, w których zabobon ma największą władzę, są zawsze krajami o najniższym poziomie moralności. Ale myślałeś tylko o czasie, który sam możesz zbadać, bo sam go doświadczasz? Gospodarz przytaknął.
—Panie; a jakim podarunkiem byłoby wywróżenie ci wyników badań z nowego milenium?
Baron skłonił się dwornie i zapewnił: — Z najgłębszym respektem przyjąłbym tę wróżbę…
W dłoniach wróża pojawiły się karty tarota, którego arkana drukował przed 6-ciu laty Jean Noblet:
— Dobrze więc… Wyobraź sobie, szlachetny proroczy panie; że zbadano w latach 2000–2006 ilość morderstw w społeczeństwach świeckich i okazał się on niższy niż w tych, gdzie wiara w Boga jest głęboka i powszechna. Podobnie, na korzyść ateistów, wypadło porównanie odsetków morderstw w poszczególnych stanach amerykańskich. Według badania z 2008 roku, z 50 najbezpieczniejszych miast na świecie prawie wszystkie są względnie niereligijne, a z ośmiu miast z USA, które są na liście, prawie wszystkie są zlokalizowane w najmniej religijnych rejonach USA.
W 2015 roku zakończyło się badanie, w którym dzieci wychowywane w religijnych rodzinach wypadły jako mniej altruistyczne oraz bardziej surowe w zakresie karania innych niż osoby pochodzące z rodzin niereligijnych. Wykazano również, że rodzicom z rodzin religijnych wydawało się, że jest odwrotnie, to znaczy, że ich dzieci są bardziej empatyczne i wrażliwe na niesprawiedliwość niż dzieci pochodzące z rodzin niereligijnych…”
Baron zamyślił się: — Więc jednak z tych walk, negocjacji i bojkotów wyłoni się świat wielkich miast społeczeństw ateistycznych? Ale gdy rozejrzał się za odpowiedzią od intrygującego wróża, znalazł tylko poruszone cienie…
dr Anita Barwicka
Jeden komentarz
tyrion
Świetny tekst! Czekam na więcej